>

Speciální kamery s vysokým rozlišením mají údajně snížit kriminalitu v ulicích měst

Speciální kamery s vysokým rozlišením mají údajně snížit kriminalitu v ulicích měst

Počátkem března 2018 se rozšířila v médiích zpráva, že v Německu připravují další krok k zavedení chytrého systému monitorování trestné činnosti v ulicích měst. Jednou z takových pilotních oblastí je město Mannheim. Rozhodnutí sledovat dění na ulicích inteligentními kamerami je přinejmenším kontroverzní a zda bude i kontraproduktivní, ukáže čas a vlastní zkušenost.
monitorovací kamera

Systém se má orientovat na pouliční krádeže, především na drobné zlodějíčky, kteří v ulicích města běžně bezostyšně operují. Krádeže mobilů, peněženek, kreditních karet a osobních dokladů jsou ve městě na denním pořádku a proto se rozhodli městští radní zavést do městských ulic tzv. Projekt mannheimská cesta 2.0.
Půjde o inteligentní zařízení, které při každém podezření upozorní policejní hlídky. Prý se bude zaznamenávat jen neobvyklý pohyb a zvláštní chování a nepůjde o rozpoznávání osob podle obličeje, nebo o zvukové záznamy, otázkou ovšem zůstává, co bude považováno za „neobvyklé chování“.
pracovník ochranky

Další krok Velkého bratra v Německu? Kdy se objeví u nás?

Odpůrci kamerového sledování se vyjádřili zcela nekompromisně a jasně. Už tak máme dnes kamerové systémy, kam se podíváme, lidé se budou ve městě cítit stísněni a pod dohledem, nebudou mít kontrolu nad tím, kteří lidé je sledují, kdo má přístup do databází záznamů, a co je hlavní, neřeší se tím příčina trestné činnosti. Především se lidé budou nadále od sebe vzdalovat, budou si víc a víc odcizeni a budou žít stále ve strachu: „Co kdyby přece jen technika selhala, budu v bezpečí?“
Zastánci restriktivních opatření naopak bijí na poplach, který zesílil po berlínském teroristickém útoku v roce 2016. A tak zřejmě v Mannheimu bude osazeno celkem 71 speciálních kamer na téměř třiceti místech, ty budou spojeny s policejním velínem pomocí optických kabelů, vše bude obsluhovat software z vědeckého institutu v německém Karlsruhe. Za neobvyklé pohyby bude považováno např. cizí ruka v dámské kabelce, fackování a rvačka, pád na zem, nebo úprk. Takových situací však může vzniknout celá řada i mimo trestnou činnost, německá policie tak bude mít spoustu práce s vyhodnocováním.