>

Proč potřebují děti zvířátko?

Proč potřebují děti zvířátko?

Každý rodič, doma od svých dětí nejednou slyšel o nápadu, že by chtěli domácí zvířátko. Většina rodičů se k této myšlence moc nepřiklání už jen z toho důvodu, že vědí, jak je péče a zodpovědnost za zvíře důležitá. Proto byste svým dětem také měli dopřát pocit odpovědnosti za to, že se chtějí starat už v tak útlém věku o živého tvora, jakým je domácí zvíře.
malá holčička a kočky

Obeznamte je s tím, co vše jeho zvířátko potřebuje

Předtím, než se rozhodnete koupit svému dítěti živého tvora, musíte mu jasně vysvětlit to, co vše bude jeho přítomnost ve vašem domě obnášet a do jaké míry bude muset zvířeti dopřát vše (včetně času), co potřebuje. Není to jen roztomilost, co dělá z mazlíčků naše miláčky, ale i láska, kterou každé zvíře potřebuje, požadavky, které má každé jinak rozdělené a pozornost, která je pro něho nezbytná. Důležité je poznamenat to, že i o obyčejné rybičky je nutné se starat!

Nechte výběr na dítěti a neomezujte jeho možnosti

Co se týče výběru vašeho budoucího miláčka, měli byste dát svému dítěti svobodnou volbu. Samozřejmě, že doma nechcete žádného slona nebo koně, ale to vaše dítě zřejmě ví. Vybrat by si však mělo dle sebe a svých přání už jen z toho důvodu, že prvotní rozhodnutí mu dá kladný vztah k vašemu mazlíčkovi.
Co vašemu dítěti přinese kontakt a péče se zvířetem?
1.     Vztah k živé bytosti.
2.     Zodpovědnost za své činy a jeho starostlivost.
3.     Cit a obětavost, kterou mu musí poskytnout.
4.     Hodnoty, kterých si bude mnohem více vážit.
5.     Rozvine se tím jeho povaha a dětské chování.
6.     Bude dbát na to, jak je důležité dát mu veškerou pozornost.
7.     Bude silnější a vnímavější osobnost, díky někomu, koho bude milovat.
dva králíčci
Stává se i situace, kdy dítě přestane mít z mazlíčka radost a přesune jeho péči na stranu rodičů. V takovém případě objasněte svému dítěti to, proč a za jakých podmínek jste si zvířátko pořizovali. Nedovolte dítěti polevit od svých povinností a dejte mu na vědomí, že už nemůže vycouvat a přestat se o něho zajímat. Jedině tak pochopí, jak je těžké být na chvíli dospělým dorůstajícím člověkem, který má nějaké úkoly.