>

Neuzavírejte se

Neuzavírejte se

Oplotit si vlastní pozemek a chránit si tak soukromí, to je v České republice běžné, ale není tomu tak na všude.

Víte, že v Holandsku nepoužívají záclony? Něco, co si u nás vůbec nedovedeme představit, protože znáte někoho, kdo nemá záclony? Jenže Holanďané jsou vychováni tak, že do cizích domů se nekouká a nikoho by ani nenapadlo, že se tam koukat. I malé děti ví, že koukat do cizího bydlení, to se nesluší, a proto skutečně Holanďané záclony nepoužívali. Bohužel turisté tuto základní slušnost nemají, a tak Holanďanům nezbylo než si začít záclony pořizovat.

okno

I ploty nejsou všude po Zeměkouli běžné. Třeba takové Skotsko si na ploty vůbec nepotrpí. Zároveň je tam běžné, že můžete chodit kdekoliv komukoliv po pozemku a nikdo vás nevyhodí.

U nás je bohužel situace jiná, a to hlavně proto, že jsme zemí známou jako země, kde se krade. Není proto divu, že každý si kolem svého domu staví betonové ploty Zlín. Rezidenční čtvrti s rodinnými domky se tak promění v rozčtverečkované plochy, kde jeden nezná druhého a každý si žije vlastní život na svém dvorečku. Přestáváme chodit na dětská hřiště, protože postavíme na zahradě svoje vlastní, nechodíme se koupat k řece nebo k přehradě, protože máme na zahradě bazén. Občas pozveme kamarády na zahradní grilovačku, ale pak opět zalezeme do své ulity za betonovým plotem. A ti, kteří to nedělali, se to naučili v době covidových lockdownů.

plot

Člověk je tvor společenský a něco jiného je chránit si majetek a soukromí a něco jiného je odstřihnout se od okolního světa. A proto vezměte občas láhev vína a zajděte se seznámit se svými sousedy a třeba zjistíte, že jsou to milí lidé a máte společného více než jen ten plot, na který koukáte každý z jiné strany.

Postavte si plot, ale neuzavírejte se před okolním světem. Nikdy nevíte, koho venku můžete potkat a co můžete venku objevit.