>

Zvířecí rekordmani

Zvířecí rekordmani

Nejrychlejší
Nejrychlejším sprinterem je jednoznačně gepard, to asi každý z nás ví. Tato šelma může dosáhnout rychlosti až 110 km/h, ale je schopen uběhnout jen pár metrů, naopak rekordman v dlouhých tratí je překvapivě vidloroh, který kromě vytrvalého běhu, kdy dokáže běžet až 55 kilometrů za hodinu, je zajímavý také svými rohy, které má vidlicovitě rozeklané, což také značí jeho jméno. Úplně nejrychlejším zvířetem je však sokol stěhovavý, ten dokáže letět rychlostí až 350 kilometrů za hodinu. Sokol se vrhne střemhlav na zpozorovanou potravu a padá volným pádem, je tak rekordmanem ve zvířecí říši.
gepard štíhlý
Naopak nejpomalejším zvířetem je jednoznačně lenochod. Ti se pohybují velmi pomalu, přibližně 0,1 km/h a chrání se tak před predátory, ti jen stěží zpozorují pomalu se pohybující lenochody maskované ve větvích stromů.

Největší
Největším živočichem je plejtvák obrovský, který může vážit až 180 tun a dorůstá délky až 33 metrů. Jen plejtvákův jazyk váží 4 tuny a srdce téměř 5 tun, tolik váží dospělý slon, který je největším suchozemským zvířetem. Nejtěžší sloni však váží až 12 tun. Plejtvák se živí pouze krillem, což jsou malí mořští korýši žijící v oceánu, kterých za jeden den spolyká až 40 milionů.
skákající velryba
Co se týče délky, předčí plejtváka obrovského medúza žahavá nebo-li talířovka obrovská, ta má tělo velké sice jen 2 metry, její chapadla však mohou dosahovat délky až 37 metrů.
Naopak nejmenším zvířetem je ryba Schindleria, která měří pouhých 7-8 milimetrů. Nejmenším savcem je bělozubka nejmenší, která měří 3-5 centimetrů a váží kolem 2 gramů. Pochází z čeledě rejskovitých. Nejmenším hmyzem jsou brvušky, které mohou měřit pouhých 0,2 milimetru.
mořská želva
Nejstarší
Nejdéle žijícím živočichem jsou želvy, ty se dožívají více než 200 let, nejvyšší zaznamenaný věk u želvy je 255 let. Tohoto věku se dožila želva jménem Adwaita. Vysokého věku se dožívají také velryby, nejvyššího věku se dožila velryba grónská, která žila až 211 let.
Naopak nejkratší dobu žije jepice, ta žije pouze 24 hodin, nemá vůbec vyvinuté trávicí ústrojí, a tudíž nepřijímá ani žádnou potravu, žijí pouze ze zásob, které si vytvořily jako larvy. Po spáření jepice umírá.