>

UNSCO – další dvě želízka v ohni

UNSCO – další dvě želízka v ohni

UNSCO je organizací OSN, která má za úkol starat se o dědictví našich předků v podobě památek, které po sobě zanechali a jsou považovány za unikát, který se vyskytuje pouze v jedné jediné variantě na celém světě. Celkem je na seznamu této organizace zapsáno tisíce různých památek. Tento rok se seznam rozrostl o více než třicet dalších památek a ani Česká republika nezůstala pozadu. K celkovému počtu čtrnácti památek v Čechách, mezi které patří například Praha, kostel Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Lednicko-valtický areál, Kutná Hora, Kroměříž nebo třeba vesnička Holašovice, přibyly další dvě v podobě Kladrubského hřebčínu a hornický region Krušnohoří, se kterým se dělíme společně s našimi německými sousedy.

Hornická štola

Krušnohoří si své místo vybojovalo samozřejmě stejně jako všechny tyto památky na seznamu díky své výjimečnosti a jedinečnosti. Zároveň se jedná o významné místo, kde v období 16. století vznikaly technické vynálezy a vymoženosti v oblasti těžby a hutnictví. Tyto skvělé vynálezy se poté rozšířily do celé Evropy a následně i do zbytku světa.

Kladrubský hřebčín je národním hřebčínem, a nacházejí se zde nejlepší koně (přibližně okolo 300 koní) s prvotřídním výcvikem i rodokmenem. To ovšem nebylo důvodem k tomu, aby se na tento seznam přes hlasování komise dostal.
Místnost hřebčínu
Rozhodujícím faktorem byla totiž krásná a téměř neporušená krajina nacházející se v jeho okolí. Hřebčín to ale nemá tak jednoduché, protože dostal od poroty schvalující památky pár připomínek a úkolů, které bude muset spravit nebo vylepšit. Ředitel hřebčína se ovšem domnívá, že tyto požadavky by neměly představovat vůbec žádný problém. Každoročně se zde můžete také přijet podívat na nejrůznější závody koní, byla by totiž velká škoda tuto památku společně s Krušnohořím nenavštívit, abyste se sami na vlastní oči mohli přesvědčit o jejich jedinečnosti, a utvořit si názor na to, zda mají na tomto seznamu opravdu své místo zaslouženě.