>

Program „Nová zelená úsporám“

Program „Nová zelená úsporám“

Cílem schváleného programu je nabídnout lidem, kteří se rozhodli svůj dům či byt udělat ekologičtějším, podporu v maximální míře 450 tisíc korun. Příspěvek musíte použít jedině na renovaci (čili výměna oken, střechy, zateplení…) nebo na stavbu nízkoenergetického obydlí, instalaci solárních panelů, rekuperační jednotky a podobně. Za tyto peníze je možné i vyměnit váš systém topení za jiný, který je šetrnější k životnímu prostředí.strom v dlani
Pravidla pro získání podpory
Zažádat o příspěvek můžou pouze vlastnící rodinných domů. Je jedno, zda teprve staví, nebo už mají hotovo.
Osoby, které by rádi podporu využili na výměnu kotle, budou zklamány. Přímo pro výměnu kotlů slouží kotlíkové dotace. Mimoto při využití dotací a programu Nová zelená úsporám můžete získat navíc až 50 000 Kč.
Maximum, které můžete z programu získat, je 5 000 000 Kč. Všechny výdaje je nutné doložit a částku dostanete až dokončíte ekologická opatření.
Na jeden dům přísluší jen jedna žádost.
Doba zpracování žádosti je přibližně 9 týdnů. Prvně ji příslušné orgány budou schvalovat, na to mají vyhrazené tři týdny. Dále stejnou dobu bude SFŽP (Státní fond životního prostředí) kontrolovat a počítat výši dotace. Poslední tři týdny jsou pak vyhrazené na konečné vyplacení.
Podporované oblasti
Nová zelená úsporám podporuje i stavbu rodinného domu, podmínkou ale je velmi nízká energetická náročnost. Fixní dotace by zde činila 300 000 Kč. Pokud by vaše obydlí čerpalo energii z především obnovitelných zdrojů, částka by byla 450 000 Kč.rodinný dům
Pokud plánujete zateplení stěn, střechy či podlahy nebo i výměnu dveří a oken, můžete bez problémů podat žádost o příspěvek.
Poslední oblastí jsou zdroje energie. Patří zde: výměna neekologického zdroje tepla za ekologické (např. tepelné čerpadlo, plynový kotel…); výměna elektrického vytápění za tepelné čerpadlo; instalace solárních panelů na ohřev vody; pořízení rekuperační jednotky…
 
Žádost, a vše s ní spojené, se podává přes formulář na stránkách programu. Rozhodně jej doporučujeme využít, kdy už je ta možnost.