>

Pořízení vlastního bydlení – na vlastní pěst nebo přes makléře

Pořízení vlastního bydlení – na vlastní pěst nebo přes makléře

Řekli jste si, že dáte bydlení v podnájmu jednou provždy stopku? Rozhodli jste se k důležitému životnímu kroku, a sice, že si pořídíte vlastní bydlení na hypotéku? Rozhodně jde o dobré rozhodnutí v tom případě, že už nebudete vyhazovat peníze za podnájem jen tak z okna nazdařbůh. Čeká vás ale spousta hledání, zařizování a zjišťování vašich možností. Při hledání vašeho budoucího místa k bydlení můžete využít buďto přímo stránky realitních kanceláří nebo stránky, které se specializují na prodej nemovitostí přímo od jejich vlastníků. Při tomto důležitém kroku, při kterém vynaložíte spoustu vlastních peněz a zavážete se bance na dlouhá desetiletí se rozhodně vyplatí být obezřetný a připravený.
A co teď – obrátit se při nákupu nemovitosti na nějakého realitního makléře, nebo se raději do světa realitek vydat na vlastní pěst? Jak se nevydat z peněz a jak nenaletět?

klíč

Zjistěte si dopředu, jaká jsou pro a proti nákupu nebo prodeje nemovitosti na vlastní pěst – bez asistence realitní kanceláře nebo za pomoci realitní k kanceláře. Pokud chcete při pořizování vlastního bydlení co nejvíce ušetřit, rozhodně se vyplatí kupovat nemovitost bez realitní kanceláře, vyhnete se tak mnohdy vysoké provizi. V takovém případě se ale budete muset připravit na různé papírování a obíhání úřadů.

nemovitosti

Při pořízení vlastního bydlení musíte také počítat s placením daně z převodu nemovitosti, která v současné době činí 4% z pořizovací ceny nemovitosti. Proto se tedy v každém případě vyplatí před důležitým životním krokem v podobě pořízení vlastního bydlení mít připravený určitý obnos peněz na zaplacení všech potřebných poplatků.

Zjistěte si všechno potřebné a důležité informace před podepsáním hypoteční smlouvy a buďte připraveni na všechny možné situace.