>

Pět potravin pro Vaše zdraví

Pět potravin pro Vaše zdraví

Zdravé potraviny nám velmi prospívají. Tentokrát jsme pro Vás vybrali pět potravin, které by rozhodně neměli chybět v jídelníčku každého z nás.
 
Mořské řasy
V obchůdcích zdravé výživy je hned několik druhů mořských řas k mání. Oběcně lze říci, že jsou přímo superpotravinou pro naše tělo. Obsahují jód, celou řadu minerálů a vitamínů (včetně skupiny B), vápník, hořčík, zinek a také sodík. Skvěle se hodí jak do polévek a vývarů, tak např. do zeleninových salátů, nebo na sushi. Mořské řasy mají protizánětlivé účinky, čistí tělo od těžkých kovů, zlepšují cévní průchodnost a při pravidelné konzumaci působí do jisté míry proti civilizačním chorobám.
 kurkuma koření
Kurkuma
Toto koření má přímo zázračné účinky. Jedná se o indický šafrán, který svou typicky žlutou barvou povzbudí nejen Vaši náladu, ale také zdraví. Testy prokázaly, že pravidelné užívání kurkumy působí proti onkologickému onemocnění. Kurkuma se využívá i pro kosmetické účely, neboť má velmi dobrý vliv na pleť. Toto zázračné koření má mnoho dalších vlastností příznivě působících na zdraví. Například působí antisepticky, je vhodná pro správnou funkci jater, kardiovaskulárního systému nebo třeba při menopauze. Účinky kurkuminu se zvyšují při kombinaci s černým pepřem. Preventivně je vhodné přidávat kurkumu alespoň do jednoho jídla denně.
 
Vlašské ořechy
Zdravou pochoutkou jsou vlašské ořechy bohaté na zinek, draslík a hořčík. Obsahují také bílkoviny,  důležité vitamíny, omega 3-mastné kyseliny a jsou zdrojem vlákniny. Vlašské ořechy je vhodné pojídat zejména v zimním období, kdy není tak rozmanitý výběr čerstvého ovoce a zeleniny. Vánoční cukroví se bez vlašských ořechů neobejde nejen pro svou skvělou chuť, ale také především pro své zdraví prospěšné účinky, proto na ně určitě nezapomínejte nejen v období zimy.
 vlašské ořechy v pytlíku
Rooibos
Tento druh sypaného čaje je nejen velmi chutný, ale také velmi zdravý. Je vhodný dokonce i pro naše nejmenší, protože narozdíl od jiných čajů neobsahuje kofein. Obsahuje ale značné množství vitamínů a minerálů, proto se tento čaj těší čím dál větší oblibě. Rooibos má antioxidační vlastnosti, dokonce je vhodný i pro lidi anemické (chudokrevné), neboť obsahuje mimo jiné železo a vitamín C. Bolesti hlavy, revma, hypertenzi, nebo stresové období může zmírnit právě Rooibos.
 
Ovesné vločky
Velmi vhodnou součástí snídaně jsou ovesné vločky. Obsahují např. Vápník, křemík, zinek, draslík ale i železo, fosfor, nebo třeba mangan. Jsou tedy přímo nabité cennými látkami. Pravidelná konzumace pomáhá při snižování cholesterolu v krvi, při cukrovce, depresi, nebo pro zdravou pleť. Dokonce se vědci shodují, že ovesné vločky jsou skvělou prevencí některých nádorových onemocnění. Taková snídaně se jistě vyplatí.