>

Je americká hypotéka skutečně tak výhodná?

Je americká hypotéka skutečně tak výhodná?

Klasický hypoteční úvěr na bydlení je všemi známí úvěrový produkt, který asi není zapotřebí složitě představovat. Mnoho lidí však při financování vlastního bydlení volí americkou hypotékou. Ta je v porovnání s běžnou hypotékou o hodně benevolentnější j samotným klientům, nabízí celou řadu výhod, ale je skutečně tak výhodná, jak se na první pohled zdá?

  • Účelovost

Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma hypotečními úvěry tkví v jejich účelu. Americká hypotéka je neúčelový úvěr a peníze z ní je tak možné čerpat na cokoliv si dlužník umane – cestování, financování vlastního bydlení, rekonstrukce, studium v zahraničí ad. Oproti tomu běžný hypoteční úvěr je účelovým produktem, banka ho povolí jen v případě, kdy bude čerpán za jasně stanovených pravidel, za účelem, který umožňuje banka. Hypotéka na družstevní byt Fahd, na rekonstrukci, koupi vlastní nemovitosti…to vše je výhodnější financovat účelovým úvěrem.

klíče od domu

Aby banky měly jistotu, že dlužník využije finance z úvěru dle podmínek banky, je zapotřebí veškeré výdaje spojené s pořízením vlastního bydlení dokládat pomocí nejrůznějších dokumentů, faktur a účtenek.

  • Úroková sazba

Úroková sazba hraje do karet běžným hypotečním úvěrům na bydlení. Právě díky účelovosti nabízí řada bankovních i nebankovních společností velmi výhodné podmínky. Nízkou úrokovou sazbu kolem 1,5% s fixací, taková nabídka už jistě stojí za zvážení.

podpis smouvy

Americká hypotéka je v mnohých ohledech o poznání benevolentnější a tato benevolentnost je do jisté míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou a nižší dobou fixace. S penězi z hypotéky tak klient může naložit dle svého nejlepšího uvážení, celkově ale na úrocích zaplatí minimálně dvojnásobek.

Na druhou stranu je americká hypotéka stále výhodnější než dlouhodobé spotřební úvěry, které nabízejí úrokovou sazbou i 4x vyšší a hodí se spíše na financování menších výdajů.