>

Cena peněz

Cena peněz

Půjčování peněz tedy přišlo hned s nimi. Byly nalezeny důkazy, že se půjčovalo ve staré Číně, v Indii, prostě všude a vždy. Když chce člověk něco hned, musí za to zaplatit.
V temných dobách středověku, a ještě později to vše měli pod palcem lidi, kterým se říkalolichváři. Ti časem nějak zanikli a jejich „práci“ převzaly různé společnosti, banky, spořitelny, družstva a kdo ví kdo ještě. Za slavný komunistů jste dostali půjčku i v podniku, kde jste již měli něco odpracováno, a podepsali smlouvu na dalších pár let. Jenže u většiny těchto půjček se neplatily žádné úroky, poplatky za splátku, nebo cokoli jiného. Jenže tohle nedostal každý nýmand, jen ten, komu se tak nějak všeobecně věřilo. A pokud jste vstoupili do té správné a jediné strany, měli jste napůl vyhráno.
Euro bankovky
Nu, dnes je situace taková, že když si chcete půjčit peníze, nemusíte již tahat z kapsy stranický průkaz, zato průkaz občanský. A další doklady.
Každá půjčka je jiná, každá má svá specifika a každá se tváří naprosto jinak. Skoro nikdo vám neřekne, půjčíte si třicet litrů, čtyřicet vrátíte a je to, sepíšeme to. Kdepak, to se musí zabalit do procent z denního úvěru a z měsíčních poplatků a poplatků za služby a poplatků…
Ufff, toho by bylo hodně. Proto je každá cena úvěru rafinovaně schována a někdy je skutečně těžké se jí dopočítat. Stejně to sám dokázat nemůžete, protože pak vám řeknou, že jste zapomněli přičíst poplatek za to, neb poplatek za ono, a procenta z toho nebo tamtoho. Ve výsledku vás to přijde pěkně draho, i když zpočátku to vypadalo tak hezky.
Papírové peníze
Pečlivě si projděte to, co podepisujete. Dejte si na to čas. Nechte si to třikrát přepočítat. Nechte si to znovu vysvětlit kdejakou maličkost a znovu si přečtěte smlouvu. Každý sporný bod si nechte vysvětlit a když tak si jej nechte připsat doslova. Tahle opatrnost se vám totiž potom může vyplatit. A pokud to něco bude ve smlouvě písemně bude z toho věřitel couvat jen velmi těžce.