>

Baňkování

Baňkování

Trocha historie

Baňková masáž je metoda stará asi 5 a půl tisíce let. Je jednou z fyzioterapeutických metod a metod tradiční čínské medicíny. Svými kořeny sahá až do dob Mezopotámie, Egypta a staré Číny. Používali ji také ve starověkém Řecku, kde měli lékaři baňku ve znaku. V našich končinách se objevila až okolo 16. století. 
baňky a soška

Metoda masáže baňkováním

Baňkování vyvolává při aplikaci lokální reakci a zároveň působí na celé tělo. Reguluje energii a podporuje krevní oběh. Podtlak v baňkách způsobuje překrvení kůže a roztažení cév. Baňková masáž se aplikuje vsedě nebo vleže, nechá se působit 10-30 minut a cyklus trvání je 5-7dní. Pod tlakem se masírují akupunkturní body a dráhy-meridiány. Může se kombinovat s jinými druhy masážních metod.

Typy baněk

Při baňkování se na pokožku přikládají skleněné, silikonové, plastové, nebo bambusové kulovité nádoby různých velikostí. Ve skleněné baňce se podtlak vyrobí vyhořením kyslíku hořícím vatovým smotkem na tzv. fakuli. Baňka se ihned přiloží na kůži a dojde k přisátí. Jelikož by se oheň neměl dotýkat skla, baňka nepálí. Také se využívají baňky bezohňové např. z plastu, gumy, silikonu a bambusu. Podtlak se v baňce tvoří odsátím vzduchu pumpičkou či balonkem.

Co dělat po masáži

Po aplikaci někdy na kůži zůstanou kruhovité podlitiny, které do 1 týdne zmizí. Po terapii je doporučeno hodně pít, protože se masáží vyplavují toxiny z tkáně do krevního oběhu a odplaví se v návaznosti na dostatečné množství tekutiny. Po masáži je tedy doporučeno napít se a dopřát si dostatek odpočinku.
baňkování masáž zad

Kontraindikace


·         plicní, krevní a kožní onemocnění


·         otevřené rány, trombózy, gangrény


·         křečové žíly


·         spálená pokožka po slunění


·         poruchy srdečního rytmu


·         vysoký krevní tlak


·         těhotenství


·         vyčerpání organismu

 

Účinky baňkování


·         stimulace pohybového aparátu


·         pozitivní účinek na funkci vnitřních orgánů


·         regenerace organismu


·         zmírnění bolesti svalů


·         odstranění blokád a uvolnění ztuhlých kloubů


·         odstranění trávicích potíží


·         vyhlazovací efekt při celulitidě


·         podporuje imunitu


·         odplavuje toxiny, podporuje lymfatický systém a látkovou výměnu


·         baňkování šíje pomáhá při bolestech hlavy a migrénách


·         baňkování v oblasti hrudníku uleví od suchého kašle, astmatu a zánětu průdušek


·         baňkování v bederní oblasti pomáhá při gynekologických potížích, bolestivé menstruaci, vynechávající menstruaci, při potížích s ledvinami a zánětech močového ústrojí